Staff Portal: Curriculum Development Teams 2021-22

(L) denotes Curriculum Development Lead
(Please note: to view this page in full, use a desktop. It will not display properly on mobile or tablet devices)

Improvement Champions >

Year Group Teams >

Inclusion
Resource Base
Early Years
Nursery
English

Improvement Champion

Kirsty Jamieson
Gaby Simons
-
Jayne Ogborne
Leanne Cunningham

River Mead

Leala Purdie
Lisa Penfold (L), Clare Pike, Beth Taylor, Lydia Tanner
Mindy Little
Kelly Bailey (2s),Theresa Owen (3s)
Emma Holton (L), Kate Miller (Early Reading)

Castle Mead

Polly Marsh
Gaby Simons (L), Rachel Brotherton, Emma Attree, Susie Mills
Caitlin Wyse (L), Steve Savage, Katie Hill, Harriet Phillips
Harriet Phillips (L), Emma Rogers (2s), Cara Ratukalou (3s)
Leanne Cunningham (L), Emma Roxburgh (Phonics until Dec 2021), Katie Hill (Phonics from Jan 2022)

The Mead

Jennie Jones (L), Mark Stenton, Emma Stacey
-
Theo Gaines (L), Cassie Robbins (Reception English), Nicky Ellis (Reception Maths and Handwriting), Emma Stacey (Wingfield), Lucie O'Leary (Phonics)
Jayne Ogborne, Kelly Baldy, Laura Maynard (Wingfield)
Emma Davies (L), Nicola Demski (Wingfield and Oracy Lead), Lucie O'Leary (Phonics), Nicky Ellis (Handwriting), Mark Stenton, Becs Millard, Seraphina Studd

Understanding Our World

Geography
History
MFL
RE

Improvement Champion

Karen Austin, Becs Millard
Mark Stenton, Becs Millard
Johnny Webb
Louise Harrison

River Mead

Lucy Sones
Lucy Sones
Lucy Sones
Clare Pike

Castle Mead

Tommy Davies
Megan Young (L), Katie Hill
Hollie Wiltshire (L), Fay Perdicchia
Rachel Brotherton (L), Emma Roxburgh

The Mead

Alice Harvey
Hannah Johnstone
Johnny Webb
Gill Herrin

STEM

Maths
Mastering Number
Fluency
Computing
DT
Science

Improvement Champion

Fay Perdicchia
Steve Savage
Heather Elliot
Nigel Andrews
Leanne Cunningham
Emma Larkham

River Mead

Louise Harrison (L), Chelcie Woods
Kate Miller
Fran Udakis
Kate Miller
Jess Nurdin
Kim Veitch

Castle Mead

Heather Elliot (L), Fay Perdicchia
Steve Savage
Heather Elliot
Sophie Gower
Tia Thompson (L), Heather Elliot
Jenny Goldsworthy

The Mead

Sophie Howe (L), Mark Stenton, Nigel Andrews
Nicky Ellis (Hilperton), Emma Stacey (Wingfield)
Nikita Bartlett
Emily Lister, Pam Fisher, Nigel Andrews
Rachel Heard (L), Becs Millard, Sarah Penny
Jon Hackett (Subject Lead), Pam Fisher (Hilperton Science Support)

The Arts

Music
Art
Dance / Drama

Improvement Champion

-
Sarah Penny
-

River Mead

Fran Udakis
Sarah Penny
Fran Udakis

Castle Mead

Fran Andrews
Susie Mills
Rachel Brotherton

The Mead

Rose Asprey
Sarah Penny
Zoe David

Personal Development

PSHE / RSE
PE

Improvement Champion

Harriet Phillips
Alice Perry

River Mead

Mindy Little
Chelcie Woods

Castle Mead

Harriet Phillips, Liz Feirarbend, Emily Young
Steve Savage (L), Philly Gray

The Mead

Kate Seviour
Alice Perry